aktualnosci_bio_1200x490-px_zielony

Polskie Forum Żywności Ekologicznej podczas Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych BIOEXPO

Jak co roku, podczas Targów BIOEXPO w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, odbędzie się Polskie Forum Żywności Ekologicznej. Będzie to okazja do rozmowy na temat bioproduktów, rolnictwa ekologicznego, trendów na różnych rynkach czy zielonej planety.

Program Forum

Polskie Forum Żywności Ekologicznej 2022 to panele: Tworzymy rynek eko, Jak dołączyć do rynku eko, Eko trendy, Zielona planeta.

Pierwszy z paneli, który odbędzie się w czwartek 6 października, to TWORZYMY RYNEK EKO. Będzie on podzielony na dwie części. W trakcie pierwszej, „Rynek bio w Europie” (w języku angielskim) przedstawiciele największych europejskich organizacji, w tym IFOAM Organics Europe, opowiedzą o dobrych praktykach w krajach, w których żywność europejska zyskała już wysoką pozycję na rynku. Druga część (w języku polskim) będzie poświęcona zmianom w przepisach polskich. Słuchacze poznają m.in. plany ministerstwa związane z rozwojem rynku BIO w Polsce oraz dowiedzą się, jak nowe unijne przepisy funkcjonują w polskiej rzeczywistości.

Kolejnego dnia, w piątek 7 października, zapraszamy na panel JAK DOŁĄCZYĆ DO RYNKU EKO. Jest on przeznaczony dla osób zainteresowanych przejściem na rolnictwo ekologiczne. Uczestnicy dowiedzą się, jak funkcjonuje gospodarstwo ekologiczne od środka, jak międzynarodowe firmy wspierają ekorolników, czy to się opłaca oraz jak wygląda formularz zgłoszenia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego.

Kolejna część – TRENDY W EKO – również będzie podzielona na dwie części: Ekologiczne opakowania oraz Trendy na różnych rynkach. Przedstawiciele Polskiej Izby Opakowań, kancelarii prawnej czy Organizacji Odzysku Opakowań opowiedzą o tym, jak sprzedawać ekoopakowania, jak je promować, jak prowadzić kampanie edukacyjne oraz o zmianach w zakresie gospodarowania odpadami i opakowaniami. Natomiast w drugiej części panelu prelegenci poruszą tematy rynku zagranicznego, możliwości eksportu oraz jak rozpocząć eksportować towary.

Ostatniego dnia Forum zostanie poruszony temat zdrowia. ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ to panel, który zaciekawi nie tylko osoby zajmujące się żywnością ekologiczną na co dzień, ale także konsumentów czy dziennikarzy. Jak skład eko przekłada się na nasz organizm? Jak dbać o dobrostan zwierząt? Dlaczego eko jest warte zamieszania? Jak produkcja żywności wpływa na nasza Planetę? Na te pytania odpowiedzą prelegenci w ramach ostatniego z paneli.

Prelegenci i goście Forum

Prelegentami i gośćmi czwartej edycji wydarzenia będą m.in. przedstawiciel IFOAM Organic EUROPE – Joanna Wierzbicka, Thomas Rech, reprezentant Ministerstwa Rolnictwa Austrii, Krystyna Radkowska – prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, Magdalena Świąder, radczyni prawna i partnerka w Kancelarii Moyers, Łukasz Gębka – prezes Farmy Świętokrzyskiej i wiceprezes PIŻE, Elżbieta Radzka-Ferenc, partner zarządzający M&CC, Urszula Sołtysiak – rzeczniczka PIŻE, Justyna Zwolińska z Kolacji Żywa Ziemia. Organizatorem Forum jest Polska Izba Żywności Ekologicznej.

Polskie Forum Żywności Ekologicznej w 2022 roku odbywa się w ramach projektu „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia”. Dofinansowane przez Unię Europejską.
Żeby wziąć udział w Polskim Forum Żywności, wystarczy odebrać bezpłatną wejściówkę na Targi BIOEXPO: www.bioexpo.pl/rejestracja-b2b/.

Więcej informacji o kampanii na stronie Polskiej Izby Żywności Ekologicznej –  www.jemyeko.com. Izba zrzesza ponad 100 przedsiębiorców reprezentujących wszystkie segmenty rynku BIO w Polsce: rolników, przetwórców, producentów, dystrybutorów i sklepy, jednostki certyfikujące i branże pokrewne: producentów naturalnych kosmetyków, środków czystości, nawozów czy biokompostowalnych opakowań i naczyń jednorazowych.