bio_news_1dzien

Pierwszy dzień BIOEXPO Warsaw

Właśnie rozpoczęło się wielkie święto branży certyfikowanych produktów ekologicznych. Do Ptak Warsaw Expo przybyło tysiące odwiedzających, zainteresowanych współpracą i gorącymi premierami  

“Cieszę się, że LIDL Polska jest z BIOEXPO Warsaw od pierwszej edycji. To małżeństwo ze zdrowego rozsądku, a jednocześnie… z miłości” — mówił prezes LIDL Polska Włodzimierz Wlaźlak podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych. Prowadząca galę Justyna Sieniawska zauważyła natychmiast, że “Miłość nie musi wykluczać rozsądku”, i było to znakomite podsumowanie nie tylko samych targów, ale także istoty branży BIO. 

Rozsądek jest bowiem często w naszej kulturze przeciwstawiany naturalności, rozumianej jako spontaniczność i nieskrępowanie. Dla przykładu: wiele osób, mając do wyboru hamburgera lub miskę warzyw powiedziałoby, że “Rozsądniej jest zjeść zdrowe warzywa, niż hamburgera… tyle że ja mam na niego taką ochotę!”. 

Tymczasem BIOEXPO Warsaw już pierwszego dnia pokazało, że jest branżą łamiącą powszechne, często nieprawdziwe, wyobrażenia. “Dlaczego to, co zdrowe, ma być niesmaczne? Może być wręcz przeciwnie!” — zauważał jeden z wystawców, oferujący hamburgery z kotletami ciecierzycowymi lub jaglanymi. 

Jak widzimy, można łączyć przeciwieństwa i znajdywać — pozornie wykluczające się — połączenia smaków. Aby jednak dostrzec, jak czasami tkwimy w nieprawdziwych schematach i wyobrażeniach, trzeba nieco zmienić perspektywę patrzenia na świat. Pomaga w tym m.in. Polska Izba Żywności Ekologicznej, główny partner targów BIOEXPO Warsaw. To właśnie PIŻE stoi za symbolem zielonego listka, znajdującym się na wybranych produktach ekologicznych, i ułatwiającym konsumentom wybór właściwych, zdrowych wyrobów. 

Przede wszystkim jednak to my sami powinniśmy rzucić się w wir własnych poszukiwań, porównywania, analizowania, wreszcie… smakowania. Na szczęście są takie targi jak BIOEXPO Warsaw, skupiające setki wystawców w jednym czasie i miejscu. I wciąż trwają! Zapraszamy więc do Ptak Warsaw Expo. 

Więcej informacji o BIOEXPO Warsaw: BioExpo Warsaw – Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych.